Logo Agatta
Możesz pomóc?

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego to ogólnopolska organizacja zrzeszająca osoby chore na SM, ich rodziny i przyjaciół.

Możesz za jej pośrednictwem przeznaczyć 1% podatku na moje leczenie i rehabilitację.

Tutaj sprawdzisz jak wypełnić PIT:

Czytaj całość…
 
Powitanie Agatta
A gdy już wyjdę z psem na spacer...

Żyję z SM. Ponad 15 lat. Ponad 5600 dni. O rany ...!

Czytaj całość…
 
10 lat później

Powyższy tekst napisałam dziesięć lat temu. Został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie literackim pt. „Żyję z SM i ...”. Wszyscy mi wtedy gratulowali. Przyjechała nawet dziennikarka z Warszawy i zrobiła ze mną wywiad. A duża ogólnopolska gazeta przedrukowała mój tekst. Byłam z siebie bardzo dumna. Od tego czasu minęło kolejnych 10 lat. Kolejnych ponad 3600 dni! Nie do wiary…

Przez te dziesięć lat pewnie ze 25 razy byłam na turnusach rehabilitacyjnych w ośrodkach dla chorych na SM w Dąbku pod Mławą i w Bornem Sulinowie. Ćwiczyłam ręce i nogi. Szczękałam zębami w komorze kriogenicznej. Ale przede wszystkim spotykałam się z innymi ludźmi. Z wieloma z nich zdążyłam się zaprzyjaźnić. Czy może być coś ważniejszego dla człowieka, który większość swojego czasu spędza w czterech ścianach własnego mieszkania?

Ponad połowę pobytów rehabilitacyjnych opłaciłam z pieniędzy zebranych z 1% podatku, który ofiarowali mi bliżsi i dalsi znajomi, czasem też nieznajomi. Kupiłam za nie również wózek, podnośnik i ostatnio specjalistyczne łóżko dla osób niepełnosprawnych. Nie wiem, co bym zrobiła bez tych pieniędzy. Wiem tylko, że wszystkim darczyńcom jestem bardzo wdzięczna za okazaną mi pomoc.

Przez te dziesięć lat wiele się zmieniło. Przestałam pracować zawodowo i jestem na rencie. Przestałam samodzielnie chodzić i jeżdżę na wózku dla niepełnosprawnych. Żeby przesiąść się z łóżka na wózek i z powrotem potrzebuję podnośnika i pomocy opiekunki. Nie żyje mój pies. Ale nie przestałam mieć swojego marzenia. Tego również Wam życzę – miejcie swoje marzenia.

Dziękuję ― Agata

Z kuzynką Joanną w Bornem Sulinowie, grudzień 2013
Z kuzynką Joanną w Bornem Sulinowie, grudzień 2013